Oznakowanie budynków

Dlaczego w niektórych przestrzeniach odnajdujemy się lepiej, a w niektórych gorzej? Co sprawia, że czasami zdarza nam się zgubić w niewielkim budynku, a w nawet najbardziej skomplikowanym labiryncie korytarzy bez problemu odnajdziemy drogę do celu? Odpowiedzialne za to jest oznakowanie budynków, które jest kluczem do szybkiego i łatwego poruszania się w każdej przestrzeni. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym dowiesz się więcej na temat wayfindingu oraz możliwości, jakie oferuje.

Tabliczki informacyjne

Czym jest wayfinding?

Jest to system pozwalający zapewnić użytkownikom danego budynku lub przestrzeni zewnętrznej wygodne i szybkie poruszanie się. Polega on na umieszczeniu specjalnych oznakowań, będących swego rodzaju podpowiedziami tego, jak dotrzeć do danego celu. Wayfinding swoje zastosowanie znajduje zarówno w miejskiej przestrzeni zewnętrznej, ale także w szpitalach, biurowcach, muzeach, galeriach handlowych czy przychodniach, jak i wielu innych przestrzeniach, w których odnalezienie się bez wskazówek może być utrudnione.

Podświetlone logo z plexi

Identyfikacja wizualna a wayfinding

Doskonałym połączeniem wspierającym zarówno marketingowe, jak i funkcjonalne podejście do danej przestrzeni jest odpowiednio zaprojektowane oznakowanie budynków. Wayfinding pozwala nie tylko zadbać o odpowiednią identyfikację wizualną, będącą tym, co wyróżnia daną markę na rynku, ale zapewnia także wygodne poruszanie się po danej przestrzeni. Umieszczenie nazwy marki lub jej logo na zewnątrz siedziby to tylko jedno z najbardziej popularnych rozwiązań. Doskonałym pomysłem dla skomplikowanych i dużych obiektów są także dodatkowe znaki kierunkowe lub tablice informacyjne, które będą zawierać charakterystyczną dla danej marki szatę graficzną.

Znaki kierunkowe
Litery 3D z plexi

Najczęściej wybieranymi przez klientów rozwiązaniami są oznakowania pionowe, montowane na drzwiach lub ścianach budynków. Są one dedykowane zarówno przestrzeni zewnętrznej, jak i wewnętrznej, gdzie mogą być umieszczone w formie kasetonów, napisów 3D czy różnego rodzaju tablic. Do popularnych elementów systemów typu wayfinding należą także oznakowania w formie znaków kierunkowych, tabliczek przy drzwiowych czy naklejek podłogowych. Każde z nich może być wykonane w zgodzie z identyfikacją wizualną danej marki, dzięki czemu całość obiektu oraz wszystkich elementów staje się spójna i niezwykle estetyczna.

Fototapeta z historią firmy